İrtibat Kişisi


İrtibat Kişisi Kimdir, Nasıl Atanır, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Veri sorumlusu eğer Türkiye’de yerleşik olan bir tüzel kişi ise, bir irtibat kişisi atamak ve Veri Sorumluları Siciline kayıt sırasında atadığı bu irtibat kişisine ait bilgileri VERBİS’e işlemek zorundadır.

Söz konusu irtibat kişisi, veri sorumlusu ile ilgili kişi veya Kişisel Verileri Koruma Kurumu arasındaki iletişimin sağlanmasından sorumludur. 6698 sayılı Kanun kapsamındaki yükümlülük ve yaptırımlar açısından sorumluluk irtibat kişisinde değil bu tüzel kişiyi temsil ve ilzama yetkili organ üzerindedir. İrtibat kişisi olarak yapılan görevlendirme, Kanun hükümleri uyarınca veri sorumlusunun sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

Veri sorumlusu eğer Türkiye’de yerleşik bir kamu kurumu ise, öncelikle bu kamu kurum ve kuruluşlarında 6698 sayılı Kanunun uygulanmasıyla ilgili koordinasyonu sağlamak üzere üst düzey bir yöneticinin belirlenerek Başkanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir. Bildirilen bu üst düzey yönetici tarafından da VERBİS açılması ve kayıt yükümlülüğünün başlaması akabinde Yönetmeliğin 11 inci maddesinin 5 inci fıkrasına göre bir daire başkanı veya üstü yöneticinin irtibat kişisi olarak VERBİS sistemine işlenmesi gerekmektedir.

Not: Bu yazı bir yorum içermemektedir. http://www.kvkk.gov.tr/veri_sorumlulari_sicili_bilgilendirme.html adresinde yer alan VERİ SORUMLULARI SİCİLİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME metninden alınmıştır.

İlgili Yazılar:
KVKK İrtibat Kişisi
İrtibat Kişisi İrtibat Kişisi Reviewed by baranca on Ocak 26, 2018 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.