Kamera izleme Politikası


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) gereğince kurumlar oluşturacakları kamera izleme politikası ile kurumları içinde yaptıkları izleme, kaydetme, aktarma ve silme konularını net bir şekilde yazıp, yayınlayıp bunu şüpheye mahal vermeyecek şekilde herkese açıkça duyurmak durumundadır.

Bu politikanın içinde en bazal ve ek başlıklar eklenmeden şu başlıklara değinilmelidir.. Politikanın amaç ve kapsamı, hangi bölgelerde ne amaçla ve ne kadar kamera ile izleme yapıldığı, bu izlemenin amacı ve izleme sürelerinin detayları, izleme işlemi sonucunda elde edilecek görüntülere anlık ve daha sonra kimlerin ne şekilde ve ne amaçla erişeceği, bu görüntülerin kime aktarılacağı, bu kayıtların güvenliğinin nasıl alındığı, bu kayıtları saklama süreleri, bu politika hakkında kamunun açıkça bildirilmesi ve bu görüntülerde yer alan kişilerin hakları konusunda ilgili kişilerin hakları dökümanda yer almalıdır.

Ayrıca, kamera çekimi ve kaydetme konusunda KVKK ya uyumluluk için önce hukuka ve dürüstlük kuralına uygun olmalı. Buna göre gizli kamera ile çekim yapamazsınız. Belirli, açık ve meşru amaç için işlenme koşuluna gelirsek; kamera uygulamasını yapacaksanız, bunu meşrulaştırmanız gerekli. Örneğin, iş sağlığı ve güvenliği veya genel güvenlik meşru gerekçeler olarak kabul edilebilir. Ancak, iş güvenliği amacı ile kullanıyorsanız, bununla sınırlı kalmalı ve ölçülü olmalısınız. Yani, işçilerin giyinme soyunma odalarına kamera koyamazsınız.

Örnek bir kamera izleme politikası için bize ulaşınız..
Kamera izleme Politikası Kamera izleme Politikası Reviewed by baranca on Haziran 21, 2017 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.